Ďakujem, Majka

Autor: Mária Vrška | 28.4.2014 o 14:11 | (upravené 28.4.2014 o 14:16) Karma článku: 8,07 | Prečítané:  800x

Slnečná nedeľa popoludní, terasa, neskorý obed. Deti už behali po trávniku a mňa čakala šálka kávy, keď tu zrazu zvoní mobil. Neznáme číslo. „Haló,“ ozvem sa zvedavo. Na druhej strane naliehavo prehovoril mužský hlas, ktorý som najprv nespoznala.

 

Po prvotnom prekvapení, vecnom dohadovaní, časovom tlaku a opätovnom naliehaní som nakoniec súhlasila. V skratke - volal mi človek, tu vo Vojvodine veľmi známy v oblasti kultúry a poprosil ma, aby som skorigovala jeho 12-stranový text v slovenčine. Hneď, lebo v noci to už musí odoslať. Nikdy som korektúry nerobila takto „profesionálnejšie", no jeho záujem ma potešil. Večer som si našla pokoj a otvorila počítač. Nad korektúrou som sedela dve hodiny, najčastejšie bolo potrebné opraviť gramatické chyby, preklepy, ale aj úpravy v štylistike, v závere aj preklady zo srbčiny. A zistila som, že ma to ohromne baví! Toto zistenie viedlo dokonca k tomu, že som sa rozhodla na rôzne miesta napísať inzeráty typu - robím korektúry, prekladám. Amatérsky, bez pečiatky, ale kvalitne.

A tu som sa začala zamýšľať nad mojou slovenčinou. Som rada a dokonca hrdá na to, že ovládam slovenský jazyk na perfektnej úrovni. Nebudem „prší-mi-do-nosa", že viem, kde sa píše ypsilon či čiarka, lebo aj majster tesár sa niekedy utne a manžel ma veľmi rád podpichuje, keď urobím chybu. Ale som fakt rada, že tento náročný jazyk dobre ovládam.

V pamäti som si vybavila základnú školu, druhý stupeň, hodiny slovenského jazyka a literatúry. Dvadsaťsedem žiakov, jedna učiteľka. Mladá, štíhla, blond. Veľmi obľúbená. Bola často usmiata, kamarátska, vtipná, chodila s nami v rámci astronomického krúžku aj na výlety. Spolužiačky sa jej zdôverovali so svojimi intímnosťami, ona si z nich nerobila srandu, brala ich problémy vážne a vedela povzbudiť. Zároveň bola aj prísna, často skúšala, na každú hodinu sme museli byť pripravení. Učivo však vedela vysvetliť zaujímavým spôsobom, ticho sme na ňu zízali, písali, prepisovali, precvičovali... a na mňa sa to všetko nalepilo.

Neviem, aká je situácia v školstve dnes, keď sú v triede mobily, tablety, wordy. Neviem, aké sú osnovy a učebnice. Či je vôbec v triede ešte disciplína a záujem. Ale jedno viem, moja skvelá slovenčinárka sa volala Mária Frančáková. Vďaka všetkému, čo ma naučila, som včera s radosťou korigovala 12-stranový text úspešnému režisérovi. A na Slovensko, do Bardejova, letí jedno hlboké „Ďakujem, Majka."

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovensko.sk bude vyzerať ako gmail. Toto sú nové e-schránky

Eseročky budú mať povinne aktivované schránky od júla. Za služby evidencie vozidiel sa bude dať zaplatiť kartou.

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne.


Už ste čítali?