Sova

Autor: Mária Vrška | 11.6.2015 o 22:32 | Karma článku: 6,52 | Prečítané:  892x

Pred pár dňami som prišla na kafe ku kámoške Vesne, s ktorou som na nevidela už celé dva týždne. „Šta ima novo kod tebe?“ pýtam sa, kým zalieva kávu.  

Príbeh o sove, ktorý mi porozprávala, ma fakt zaujal. A na konci ma napadlo, že to sova asi nebola...

Minulý štvrtok k Vesne do obchodu ( tu v Srbsku je bežné, že si podnikateľ otvorí v prednej časti svojho rodinného domu obchodné priestory ) pribehol kámoš Bosanac, ktorý býva cez cestu v blízkom paneláku. Vraj do ich bytovky vletelo mláďa sovy a nevedelo nájsť cestu von. Bosanac sovu chytil a vedel, že u Vesny bude v dobrých rukách, pretože ona má obchod s potrebami pre zvieratá. Čo s tým vtákom teraz? Vesnina dcéra mala odpoveď hneď – susedka spolužiačka je zbláznená do sovičiek, nosí také tričká aj prívesky, určite ju živá sova poteší.

Lenže sovička teraz musí počkať, lebo do obchodu vošiel zákazník. Štíhly sedemdesiatnik, upravený, veselý, počas nákupu vtipkoval. V polovici vety sa odrazu zrútil na zem a ostal nehybný. Vesna vytreštila oči, okamžite zalarmovala manžela, aby volal záchranku a pokúšala sa pána prebrať. Zachrčal a vydýchol jej v náručí. Lekári dorazili o 5 minút, snažili sa dôchodcu oživiť. Dali mu aj akúsi injekciu do krku, skúšali elektrošoky. Nič. Nakoniec ho prikryli plachtou a Vesna ešte hodinu čakala vo svojom obchode s mŕtvym cudzím mužom, kým prišla pohrebná služba.

Večer sovičku odniesli Oljinke, spolužiačke od susedov. Tá sa ohromne potešila... V piatok ráno Oljinka cestou do školy spadla z bicykla tak nešťastne, že si zlomila ruku a museli ju odviezť na operáciu do Belehradu. Jej mama sovu nemilosrdne vyhodila na ulicu.

V sobotu sa na tej ulici - pred výkladom Vesninho obchodu strhla bitka ako z filmu. Akási Rómka sa hádala so svojim partnerom, vrieskali po sebe, vo vzduchu lietali šťavnaté slová, aj facky v oboch smeroch. Spor sa stupňoval. Ona vzala zo zeme kus tehly a hodila do muža. On jej takú privalil, že žena spadla a ostala ležať v bezvedomí. Od stresu spotená Vesna zobrala telefón, no záchranku zavolať nestihla. Žena sa po chvíľke prebrala, opäť začala biť partnera a situáciu musela prísť vyriešiť polícia.

V závere týždňa, v nedeľu, volala Vesne kamarátka Mica a plakala. Jej manžela z ničoho nič veľmi rozbolelo brucho, utekali na pohotovosť a odtiaľ rovno do Belehradu na operačný stôl. Dôvod – prasknuté slepé črevo. Hádajte, kde Mica býva... cez cestu v blízkom paneláku, kde sa našla sova.

Nie som poverčivá, no keď som od Vesny došla domov, našla som si v slovníku slex99 toto: „KUVIK - nočný vták príbuzný sove, podľa povery veštiaci smrť, zool. Athene nocturna; pren. expr. živ. mn. –ci,  kto predpovedá nešťastie, pesimista.“

Tak počúvaj, Vesna, sova to nebola ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

PRIEVIDZA

V Prievidzi vypadlo dieťa z okna, rodičia boli pod vplyvom alkoholu

Nehoda sa stala v nedeľu popoludní.

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.


Už ste čítali?