Občianske združenie Tatamate

Autor: Mária Vrška | 5.9.2019 o 10:02 | Karma článku: 2,07 | Prečítané:  339x

Už zopár rokov staropazovským éterom občas prebehne informácia, že občianske združenie Tatamate zorganizovalo zbierku, humanitárnu akciu, kamarátenie či výmenné stretnutia.

Skupinka mladých ľudí vo veku 30 – 40 rokov, ktorí vo svojom voľnom čase nezištne venujú energiu a čas tam, kde to vidia ako potrebné. Zaujalo ma to, preto som sa na nich pozrela pod drobnohľadom.

OZ Tatamate vzniklo v roku 2017. Na samom začiatku za touto značkou stáli Nikola Rajković, Irena a Željko Ivovićovci, Oľga Barnáková... a postupne priberali ďalších členov. Dodnes sú otvorení každému dobrovoľníkovi, ktorý by sa rád pridal do ich kruhu.

Prvú humanitárnu akciu organizovali v septembri 2017 na námestí v Starej Pazove. Spolu s Centrom pre kultúru a Čerevným krížom vyhlásili zbierku odevov, obuvi a hračiek určenú pre deti zo sociálne znevýhodnených rodín v našej obci. Kým dospeláci nosili svoje veci a porozprávali sa, deti sa zatiaľ mohli dosýta prejaviť vo výtvarnej dielni a pri športovej súťaži. V rámci tohto podujatia bola dokonca predstavená aj jazyková škola a na záver si prítomní mohli vypočuť koncert klasickej hudby. Organizátori boli nadšení záujmom občanov a to ich motivovalo k tomu, aby vo svojich aktivitách pokračovali.

Keď nastal čas Vianoc, Tatamate nezaháľalo. Vyhlásili zbierku novoročných balíčkov pre deti zo sociálne znevýhodnených rodín. Na tejto akcii sa zdobil stromček a zorganizoval sa aj bazár handmade výrobkov, kde sa dali nájsť originálne darčeky pre svojich najbližších. Výťažok z bazára použili na humanitárne účely.

Jednou z ďalších aktivít bola zbierka na konci letných prázdnin, kde občania mohli priniesť školské tašky, batôžky, zošity, peračníky, písacie potreby... opäť určené pre deti z rodín, ktoré nemajú peňazí nazvyš. Každý, kto prišiel niečo darovať, za odmenu dostal odznak Tatamate a velikánske poďakovanie. Vyzbieralo sa vyše 180 tašiek a množstvo ďalších školských potrieb. Kým sa dospelí rozprávali, pre deti bola pripravená výtvarná dielňa, kde sa vyrábali papierové vtáčiky a srdiečka, ktoré potom deti zavesili na strom. Strom zahýril farbami a symbolizoval lásku – na tomto podujatí lásku v podobe nezištnej pomoci tým najmenším, ktorí to potrebujú.

Spomenula by som ešte viaceré „ovocné“ aktivity, pri ktorých členovia združenia Tatamate rozdávali v materských školách, základných školách, v Dome zdravia na detskom oddelení či v športovom klube ovocie, napr. jahody, hrušky, citróny – s cieľom podporiť zdravie a upozorniť školáčikov na potrebu preventívnej starostlivosti o imunitu.

A spomenula by som aj na finančné výnosy, ktoré získali na rôznych predajných bazároch. Myslíte, že peniaze určili pre svoje vrecká ako honorár? Kdeže! Finančnú hotovosť vymenili za poukážky v nemenovanom obchodnom reťazci a poukážky rozdali – opäť tým, ktorí to potrebovali najviac.

Obdivujem na skupinke týchto mladých ľudí ich ochotu, vôľu organizovať rôzne podujatia s tým, že z toho nemajú žiaden osobný vecný zisk. Akciu treba vymysieť s nápadom, premyslieť do detailov, v prípade potreby osloviť  spolupartnerov, vyhlásiť to v médiách, pripraviť stoly, palety, ostatný materiál,  zabezpečiť dovoz, odvoz, výtvarný materiál pre deti, odznaky... a treba prísť, odstáť si to, usmievať sa, vysvetľovať, odpovedať, čo stojí človeka aj čas, aj energiu. Ale dobre im ja rozumiem – ten hrejivý pocit na konci, keď podujatie úspešne skončí, keď občania odídu a veci zo zbierky ostávajú a treba ich podeliť pre tých, pre koho sú určené... slová vďaky, uznania... a neraz aj slzy v očiach – to sú hodnoty, ktoré sú nevyčísliteľné.

Červený kríž im udelil ďakovný list za osobitný prínos pri dosahovaní cieľov Červeného kríža. Je to úspech a pocta. OZ Tatamate sa v roku 2019 oficiálne zaregistrovalo a plánujú ďalšie aktivity. Ja im želám veľa zdravia, elánu a spokojnosti pri budúcich projektoch, pretože ich práca má veľký zmysel a môžu ju robiť len tí, ktorí majú srdce plné lásky a dobroty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?